Bugun...Rusya Hipersonik uçak çalışmalarına başladı
Tarih: 26-12-2016 22:56:34 + -


Moskova merkezli İleri Araştırmalar Vakfının önde gelen isimlerinde Boris Satovskiy, Rus bilim adamlarının füze savunmalarını aşacak yeni güç Hipersonik uçak üzerinde çalışıldığını söylüyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-12-2016 22:56

Rusya Hipersonik uçak çalışmalarına başladı

Rusya’da yakın zamanda kutlanılan Stratejik Füze Kuvvetleri Günü’nde konuşan Satovsky bu alandaki araştırmaların önemini iyi anladıklarını ifade ederken, “Vakıf, manevra kabiliyetli hipersonik aerobalistik hava araçları ile ilgili birkaç bilimsel-teknik projeler üzerinde çalışıyor” diyerek Hipersonik Uçak yeni dünya teknolojisinde önemli bir yere sahip olabileceği sinyallerini verdi.

Tüm dünyanın kritik bir aşamadan geçtiğini belirtirken tüm füze sistemlerini de aşabileceğinin haberini veren Rus bilim adamı şunları da söyledi: “Varılan teknolojik gelişim düzeyi dikkate alındığında stratejik silahları kullanma yöntemleri yeniden tanımlanıyor. Teknolojik gelişim sürecinde yeni silah tipleri ve türleri ortaya çıkıyor, örneğin manevra kabiliyetli hipersonik unsurlar temelinde olan silahlar”.

Satovskiy, son olarak “Bu tür silahlar, üstün performansları sayesinde neredeyse tüm füze savunma sistemlerini aşma yeteneğine sahip. Füze savunma sistemleri, bu yeni silahlara etkili biçimde karşı koyma durumunda olmayacak. Bu, önümüzdeki 30-40 yılda, dünya genelinde koşulsuz askeri ve stratejik eşitliği sağlar” diye konuştu.
Rus askerleri bilim adamlarının desteği ve çalışmalarının büyük kakıları sayesinde bu yıl içinde 2 kez hipersonik hava aracı denemesini gerçekleştirmişti. Bunlardan en çok ses getireni son zamanlarda denenen ve manevra kabiliyeti yüksek olan 4202’ydi. Hipersonik uçakların, kıtalararası balistik füzelerdeki geleneksel başlıkların yerini alacağı konusunda sağlam öngörüler bulunuyor .

Sputnik’e konuşan askeri uzman Viktor Litovkin, “Bu silahlar arasında Sarmat ağır balistik füze yer alıyor. Hipesonik başlığın atmosferin yoğun katmanlarına girdikten sonra yaptığı manevra füze savunma sistemlerinin işini zorlaştırıyor.” dedi.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Pilotlar Günü
  Pilotlar Günü
 • UZAY FOTOĞRAFLARI
  UZAY FOTOĞRAFLARI
 • SİVİL HAVACILIK
  SİVİL HAVACILIK
 • HAVACILIK
  HAVACILIK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Pilotlar Günü
 2. UZAY FOTOĞRAFLARI
 3. SİVİL HAVACILIK
 4. HAVACILIK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MUTLU YILLAR
  MUTLU YILLAR
 • SİHİRLİ ODUNLAR
  SİHİRLİ ODUNLAR
 • IVANO FRANKIVSK
  IVANO FRANKIVSK
 • F-4 PİLOT KAMERASI
  F-4 PİLOT KAMERASI
 • UÇAN ADAMLAR
  UÇAN ADAMLAR
 • HELSINKI
  HELSINKI
 1. MUTLU YILLAR
 2. SİHİRLİ ODUNLAR
 3. IVANO FRANKIVSK
 4. F-4 PİLOT KAMERASI
 5. UÇAN ADAMLAR
 6. HELSINKI
VİDEO GALERİ
YUKARI